Usuwanie WGA (Powiadomienie o oryginalności systemu) WGA to nazwa poprawki instalowanej przez Microsoft wraz z aktualizacjami krytycznymi. Jej zadaniem jest zweryfikować czy zainstalowany na danym komputerze system operacyjny jest legalny. Narzędzie to jednak nie jest bezbłędne zdarza się, że system zainstalowany na komputerze poprawnie z zachowaniem wszelkich wymogów licencji zostanie rozpoznany jako piracki. Dotyczy to 42% powiadomień generowanych przez WGA.1 Zweryfikowanie przez mechanizm WGA oryginalnego systemu jako pirackiej kopii wiąże się z szeregiem niedogodności. Pierwsza z nich to widoczna już przy starcie komputera plansza informacyjna. Użytkownik ma możliwość uruchomienia systemu operacyjnego dopiero do kilku sekundach. Gdy klepnie żeby rozwiązać problem później a w wersji angielskiej wybierze opcje "resolve later".
Podczas pracy z komputerem co jakiś czas wyświetlana jest również opcja o tym, że system może być piracką kopią.
Bardziej wymierne uciążliwości to nieotrzymywanie aktualizacji krytycznych i brak możliwości zainstalowania najnowszych programów takich jak Internet Explorer 7.0 czy Windows Media Player 11. Rozwiązaniem tych problemów jest usunięcie mechanizmu WGA z komputera. Poniżej zamieszczam krótki opis jak to zrobić.
Usuwając ślady po WGA należy wykazać się daleko idącą ostrożnością - nazwy niektórych plików świadczą o powiązaniu z mechanizmem autoryzacji, a w rzeczywistości nimi nie są, jak choćby wgaapi.dll - sterownik komunikacji bezprzewodowej. Każdy plik z ciągiem znaków wganotify w nazwie jest elementem systemu WGA i może zostać usunięty Bardziej leniwi użytkownicy mogą
skorzystać z programu WGA Remove Tool. Który przeprowadza za
użytkownika wszystkie kroki opisane powyżej. Narzędzie można
ściągnąć
stąd. Ponieważ WGA jest pobierany i instalowany w ramach mechanizmu aktualizacji automatycznych, można przedsięwziąć pewne kroki, które zapobiegną ponownemu "zagnieżdżeniu się" go w systemie (tym bardziej, że WGA to wciąż usługa opcjonalna). Oto one:
|